piątek, styczeń 24, 2020

Czy ramki można robić inaczej w GIMP-ie? Czy sposób pokazany w poprzednim artykule jest jedyny? Otóż nie. Głównym minusem poprzedniego sposobu jest powiększenie rozmiaru zdjęcia. Co może okazać się w niektórych sytuacjach całkowicie nieprzydatne a nawet przeszkadzać. Wyobraźmy sobie sytuację, pracowaliśmy nad zdjęciem sporo czasu i na koniec chcemy zrobić ramkę i oddać je do laboratorium fotograficznego, aby wywołać. Jak się okazuje stosując poprzedni sposób nasze dzjęcie zmieni rozmiar i na nowo będziemy musieli je kadrować co spowoduje kolejne problemy. Dlatego postaram się teraz przedstawić sposób, dzięki któremu zrobimy prostą ramkę nie zmieniając rozmiaru fotografii.

Oprzemy się na tej samej fotografii co poprzednio.

 

Czytaj więcej: [GIMP] Prosta ramka ver.2

Gimp

Przeglądając dziś strony internetowe napotkałem się na różne ramki stosowane w zdjęciach. Najbardziej popularną i prostą ramką jest cienka biała obwoluta wokół zdjęcia na czarnym tle. Postanowiłem opisać jak wykonać taki tutorial. Jest on przeznaczony dla osób początkujących z GIMP-em. Tutorial nie powinien być problematyczny nawet dla osoby, która dziś pierwszy raz otworzyła GIMP-a. Pamiętaj jednak, aby wykonać ramkę, którą zobaczycie na końcu można uzyskać wieloma sposobami. Dlatego nie traktujcie tego tutorialu jako jedynego sposobu uzyskania takiej ramki. Rozpoczynamy od otwarcia zdjęcia, w którym chcemy zrobić ramkę.

Czytaj więcej: [GIMP] Prosta, szybka ramka

Gimp

Pamiętacie zapewne tutorial Proste odbicie lustrzane, w którym pokazałem w jaki sposób wykonać odbicie w programie Inkscape. Istnieje spora część osób, która poszukuje tutoriałów jak zrobić takie odbicie w GIMP-ie. Ten tutorial wychodzi im naprzeciw. Niestety miłośnicy takich programów jak Photoshop czy Paint Shop Pro nie znajdą tutaj tutoriali odnośnie tych programów, ale jak najbardziej mogą się wzorować bo ten sam efekt można uzyskać na tych programach.

Czytaj więcej: [GIMP] Proste odbicie tekstu

Gimp