piątek, styczeń 24, 2020

GIMP umożliwia modyfikację malowanie jak i modyfikację fotografii i innych materiałów. Można retuszować zdjęcia stosować efekty specjalne, przenosić skomplikowane elementy z jednego zdjęcia na drugie, wprowadzać tekst i logo, korygować balans kolorów a nawet poprawiać ostrość fotografii.

Mapy bitowe a obiekty wektorowe

Jak wcześniej wspomniałem GIMP edytuje nam obrazy rastrowe inaczej zwane mapami bitowymi lub w skrócie bitmapą. Na czym polega tak naprawdę różnica pomiędzy bitmapą a obiektem wektorowym. W przypadku edytora bitmapy jeżeli narysujemy np linię jest ona przekształcana w drobne kwadraciki, które nazywane są pixelami. Jeżeli zechcemy powiększyć tak zarysowaną linię naszym oczą ukażą się pojedyncze duże kwadraty które zazwyczaj nie są widoczne podczas normalnego przeglądania zdjęć.

W przypadku obiektów wektorowych taka sytuacja nie ma miejsca. Czemu?? Postaram się to przedstawić obrazowo. Jeżeli narysujemy linię np w CorelDraw lub Ilustrator (to są edytory obiektów wektorowych) Program zapisze jedynie informację o punkcie początkowym i końcowym linii oraz czy linia jest prosta czy w którymś miejscu np wykrzywiona. Dlatego jeżeli będziemy chcieli powiększyć taką linię w powyższych programach nigdy nie zobaczymy kwadracików.  Postaram się to dokładniej wyjaśnić w poniższych podpunktach wad i zalet.

Zalety i wady malowania