piątek, styczeń 24, 2020

Gimp logoWielu z was pewnie zna odpowiedź na to pytanie. Może też tak się zdarzyć że część z was już pracuje w tym programie na co dzień. Możliwe że trafiłeś tutaj w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, na pewno znajdą się też tacy że wiedzą co to jest ale nie potrafią w pełni wykorzystać możliwości tego programu. Kolejne artykuły które będą się pojawiać są przeznaczone dla osób które bardziej znają ten program i dla tych którzy zaczynają poszukiwać i uczyć się GIMP-a.

Jest to pierwsza wersja serii artykułów o programie GIMP dlatego też ilość i wielkość artykułów będzie się ciągle zmieniać dlatego warto zaglądać aby dowiedzieć się bliższych informacji o nowościach.

Wróćmy jednak do pytania postawionego w tytule "Co to jest GIMP?" GIMP jest darmowym programem do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej. Oprogramowanie to jest w całości bezpłatne oparte o licencję GNU GPL co oznacza że możemy go ściągnąć i używać na komputerze domowym jak i komputerze firmowym co jest jednym z atutów tego programu. Dzięki temu programowi możemy od podstaw namalować obraz jak i edytować gotowe obrazy. GIMP obsługuje sporą ilość formatów między innymi PSD, GIF, JPG, TIFF, PNG. Jego odpowiednikiem jest Adobe Photoshop zapewne niektórym bardzo dobrze znany program. W przeciwieństwie do programów konkurencyjnych GIMP jest dostępny na takie platformy systemowe jak Windows, Mac OS, Linux.

GIMP nie jest czołowym programem do grafiki rastrowej lecz szybko zyskuje popularność. Zmiany w funkcjonowaniu GIMP-a widoczne są z wydania na wydanie. Podczas pisania tego artykułu stabilna wersja to 2.6.11

Pierwsza wersja GIMP-a pojawiła się w styczniu 1996 roku była ona oznaczona numerem 0.54 miała podstawowe narzędzia do rysowania i umożliwiała operacje na kanałach.

Zapraszam do kolejnego artykułu który wprowadzi nam trochę teorii.