piątek, styczeń 24, 2020

GIMP umożliwia modyfikację malowanie jak i modyfikację fotografii i innych materiałów. Można retuszować zdjęcia stosować efekty specjalne, przenosić skomplikowane elementy z jednego zdjęcia na drugie, wprowadzać tekst i logo, korygować balans kolorów a nawet poprawiać ostrość fotografii.

Mapy bitowe a obiekty wektorowe

Jak wcześniej wspomniałem GIMP edytuje nam obrazy rastrowe inaczej zwane mapami bitowymi lub w skrócie bitmapą. Na czym polega tak naprawdę różnica pomiędzy bitmapą a obiektem wektorowym. W przypadku edytora bitmapy jeżeli narysujemy np linię jest ona przekształcana w drobne kwadraciki, które nazywane są pixelami. Jeżeli zechcemy powiększyć tak zarysowaną linię naszym oczą ukażą się pojedyncze duże kwadraty które zazwyczaj nie są widoczne podczas normalnego przeglądania zdjęć.

W przypadku obiektów wektorowych taka sytuacja nie ma miejsca. Czemu?? Postaram się to przedstawić obrazowo. Jeżeli narysujemy linię np w CorelDraw lub Ilustrator (to są edytory obiektów wektorowych) Program zapisze jedynie informację o punkcie początkowym i końcowym linii oraz czy linia jest prosta czy w którymś miejscu np wykrzywiona. Dlatego jeżeli będziemy chcieli powiększyć taką linię w powyższych programach nigdy nie zobaczymy kwadracików.  Postaram się to dokładniej wyjaśnić w poniższych podpunktach wad i zalet.

Zalety i wady malowania

Wprowadzenie do GIMP-a

Gimp logoWielu z was pewnie zna odpowiedź na to pytanie. Może też tak się zdarzyć że część z was już pracuje w tym programie na co dzień. Możliwe że trafiłeś tutaj w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, na pewno znajdą się też tacy że wiedzą co to jest ale nie potrafią w pełni wykorzystać możliwości tego programu. Kolejne artykuły które będą się pojawiać są przeznaczone dla osób które bardziej znają ten program i dla tych którzy zaczynają poszukiwać i uczyć się GIMP-a.

Jest to pierwsza wersja serii artykułów o programie GIMP dlatego też ilość i wielkość artykułów będzie się ciągle zmieniać dlatego warto zaglądać aby dowiedzieć się bliższych informacji o nowościach.

Wróćmy jednak do pytania postawionego w tytule "Co to jest GIMP?" GIMP jest darmowym programem do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej. Oprogramowanie to jest w całości bezpłatne oparte o licencję GNU GPL co oznacza że możemy go ściągnąć i używać na komputerze domowym jak i komputerze firmowym co jest jednym z atutów tego programu. Dzięki temu programowi możemy od podstaw namalować obraz jak i edytować gotowe obrazy. GIMP obsługuje sporą ilość formatów między innymi PSD, GIF, JPG, TIFF, PNG. Jego odpowiednikiem jest Adobe Photoshop zapewne niektórym bardzo dobrze znany program. W przeciwieństwie do programów konkurencyjnych GIMP jest dostępny na takie platformy systemowe jak Windows, Mac OS, Linux.

GIMP nie jest czołowym programem do grafiki rastrowej lecz szybko zyskuje popularność. Zmiany w funkcjonowaniu GIMP-a widoczne są z wydania na wydanie. Podczas pisania tego artykułu stabilna wersja to 2.6.11

Pierwsza wersja GIMP-a pojawiła się w styczniu 1996 roku była ona oznaczona numerem 0.54 miała podstawowe narzędzia do rysowania i umożliwiała operacje na kanałach.

Zapraszam do kolejnego artykułu który wprowadzi nam trochę teorii.

 

 

Wprowadzenie do GIMP-a